Rozwój fizyczny i psychiczny człowieka, jak również męska potencja zależy od działania hormonów – substancji biologicznie czynnych, które regulują funkcje narządów i układów. Niektóre z nich są wytwarzane w równych ilościach u osób obu płci, stężenie innych we krwi u kobiet i mężczyzn jest inne.

Androgeny

Hormony płciowe mężczyzn nazywane są androgenami. Głównym androgenem jest testosteron, od tego zależy wygląd pierwotnych i wtórnych cech płciowych. Testosteron i potencja są ze sobą powiązane: im wyższe stężenie, tym silniejsza aktywność seksualna. Testosteron jest wytwarzany w jądrach i determinuje większość procesów fizjologicznych zachodzących w męskim ciele. W strefie wpływu tego hormonu jest tworzenie mięśni i szkieletu, z jego niedoborem mężczyzna ma skłonność do otyłości zgodnie z typem żeńskim, z niską masą mięśniową, kruchymi kościami.

Poziom testosteronu 

Rozwój intelektualny mężczyzn zależy również od poziomu testosteronu we krwi. Myślenie, pamięć, uwaga – wszystkie te procesy mentalne zależą od zdrowego układu hormonalnego. Zmniejszona produkcja hormonów powoduje zły nastrój, stan apatii i zmniejszone funkcje poznawcze. Pod wpływem testosteronu rozwija się charakter, cechy psychiki. Na przykład odporność na stres, inicjatywa, zdolność koncentracji uwagi – cechy tradycyjnie uważane za męskie, powstają tylko przy optymalnej produkcji głównego męskiego hormonu. Chociaż poziom androgenów we krwi determinuje aktywność seksualną mężczyzn, z kolei na częstotliwość kontaktów seksualnych wpływa testosteron.